Klubs
VEF basketbola komandas stāsts
Pirmsākums
Leģendārā VEF meistarkomanda tika izveidota 1958.gadā. VEF vārds komandas nosaukumā tika aizgūts no rūpnīcas, kurai bija tāda pat abreviatūra (Valsts elektrotehniskā fabrika jeb VEF). Rūpnīcai bija arī savs sporta klubs, kurā tika izveidota VEF basketbola komanda.
Pirmā spēle VEF vienībai bija 1958.gada augustā, kad Daugavas stadionā ar 80-69 tika pārspēta Čehoslovākijas vienība Brno Spartak ZJS.
VEF pirmais galvenais treneris bija Alfrēds Krauklis, kuram pienākas lieli nopelni meistarkomandas pamatu ielikšanā un tās pirmajos panākumos.
Pirmās godalgas
Laikā, kad VEF komanda bija tikko kā izveidota, Latvijas basketbola flagmaņa pozīcijās bija cita komanda no Rīgas – Armijas sporta kluba (ASK) vienība, kas tolaik bija labākā komanda visā Eiropā.
1960.gadā VEF meistarkomanda izcīnīja pirmās godalgas, ierindojoties 3.vietā PSRS čempionātā. Tāds pats panākums tika sasniegts arī 1966. gadā, kad tika izcīnītas otrās bronzas medaļas.
Šajā laika posmā par Olimpisko spēļu vicečempioniem PSRS izlases sastāvā kļuva VEF spēlētāji Cezars Ozers (1960) un Juris Kalniņš (1964). Eiropas čempiona godu ieguva vefieši Oļģerts Jurgensons (1963) un Visvaldis Eglītis (1965).
Atgriešanās elitē
Pēc pirmajiem panākumiem VEF sekoja gadi, kuros nebija tik labas sekmes, tādējādi izkrītot no PSRS čempionāta spēcīgākās līgas. Atgriezties tur izdevās 1977./1978. gada sezonā, bet labākie rezultāti otrajā piegājienā augstākajā līgā tika sasniegti 1985.gadā (5.vieta) un 1991.gadā (3.vieta).
Viens no spilgtākajiem tā laika VEF spēlētājiem bija Valdis Valters, kurš šajā komandā nospēlēja 15 sezonas. Būdams vefietis, Valdis Valters PSRS izlases sastāvā kļuva par pasaules čempionu (1982), kā arī par divkārtēju Eiropas čempionu (1981 un 1985). Vēl augsta līmeņa godalgas izcīnīja Andris Jēkabsons, saukts arī par Džabaru, kuram sniegums VEF ļāva iekļūt PSRS izlasē un tās sastāvā kopā ar Valteru kļūt par 1986. gada pasaules vicečempionu.
Astoņdesmitajos gados VEF sistēmai izgāja cauri tādas latviešu basketbola leģendas kā Gundars Vētra, Kārlis Muižnieks, Igors un Raimonds Miglinieki, Ainars Bagatskis.
Ar vairākiem no iepriekš minētajiem spēlētājiem VEF komanda 1990./1991.gada sezonā debitēja Eiropas kausa izcīņā, kad piedalījās Korāča kausa izcīņā. Tāpat gadu vēlāk vefieši startēja Eiropas klubu kausa izcīņā. Tomēr, strauji mainoties situācijai reģionā, 1992. gadā, tika lemts par VEF basketbola komandas likvidāciju.
Atjaunošana
Ņemot vērā bagātīgās Latvijas basketbola tradīcijas un VEF lomu to stiprināšanā, šim stāstam bija vajadzīgs turpinājums. Tāpēc vairāku uzņēmīgu cilvēku iniciatīvas rezultātā 2007. gada 15. maijā tika atjaunots leģendārais zīmols, izveidojot basketbola klubu “VEF Rīga”. Kluba atjaunotāji skaitā bija Valdis Valters, Edgars Jaunups, Mārtiņš Lauva, Raimonds Kisiels un Ivars Bērziņš, kā arī a/s VEF.
Jau debijas sezonā “VEF Rīga” iekļuva labāko četru Latvijas komandu skaitā. Tāds pats panākums tika sasniegts arī nākamajā gadā. Pirmajos divos gados “VEF Rīga” atradās citu tobrīd esošo Rīgas klubu ēnā, taču drīz vien situācija mainījās. 2009./2010.gada sezonā “VEF Rīga” atgriezās Eirokausos, piedaloties FIBA EuroChallenge turnīrā, kā arī debitējot VTB Vienotajā līgā. Pirmo reizi izdevās iekļūt arī Latvijas Basketbola līgas finālā, vien līdz čempionu titulam pietrūka pavisam nedaudz.
Būtisks pavērsiens “VEF Rīga” attīstībā notika sekojošajā 2010.gada vasarā, kuras laikā tika izveidots latviešu spēlētāju kodols (Kristaps Janičenoks, Kaspars Bērziņš, Dairis Bertāns, Sandis Valters, Gatis Jahovičs), kas bija bija panākumu atslēga nākamajos gados.
VEF izvirzās starp līderiem Latvijas basketbolā
2010./2011.gada sezonā “VEF Rīga” spēra soli vēl tālāk, debitējot ULEB rīkotajā Eiropas kausa izcīņā. Šajā sezonā vefiešiem pirmo reizi Latvijas basketbola vēsturē izdevās sasniegt Baltijas Basketbola līgas finālu, kā arī sezonas noslēgumā pirmo reizi izcīnīt LBL čempiontitulu.
Panākumi sekoja arī nākamajās sezonās – “VEF Rīga ” kļuva par Latvijas čempionvienību 2012. un 2013.gadā. Paralēli čempionu titulu kolekcionēšanai Latvijas mērogā vefieši veiksmīgi startēja starptautiskajā arēnā, sasniedzot Eiropas kausa izcīņas labāko 16 komandu skaitu 2012.un 2013.gada sezonās. Tāpat 2013.gadā pirmo reizi “VEF Rīga” iekļuva VTB Vienotās līgas izslēgšanas spēlēs, sasniedzot labāko astoņu komandu skaitu.
2012.gadā un 2013.gadā par Latvijas gada labākajiem basketbolistiem tika atzīti tā brīža “VEF Rīga” spēlētāji – attiecīgi Dairis Bertāns un Kristaps Janičenoks.
Jāpiebilst, ka kopā ar konkurētspējīgu latviešu spēlētāju pulcēšanu “VEF Rīga” rindas pārstāvējuši arī meistarīgi viesspēlētāji. Piemēram, centrs Antans Kavaļausks, būdams “VEF Rīga” spēlētājs, tika iekļauts Lietuvas valstsvienības sastāvā 2012.gada Londonas Olimpiskajās spēlēs. Savukārt amerikāņu saspēles vadītājs Īdžejs Roulends tika atzīts par 2012./2013.gada VTB Vienotās līgas vērtīgāko spēlētāju jeb MVP.
2015. gada maijā “VEF Rīga” savai trofeju kolekcijai pievienoja vēl vienu kausu, kad izcīnīja ceturto LBL čempionu titulu. Piekto reizi par Latvijas čempionvienību “VEF Rīga” kļuva 2017. gadā, paveicot to galvenā trenera Jāņa Gailīša un komandas kapteiņa Jāņa Blūma vadībā. Abos šajos čempiontitulos lielu lomu spēlēja Mareks Mejeris, tiekot atzīts par LBL izslēgšanas turnīra MVP. 2017. un 2018. gadā vefieši sasniedza arī VTB Vienotās līgas TOP8, piedaloties playoff spēlēs.
2019. gadā “VEF Rīga” sesto reizi izcīnīja Latvijas čempiontitulu, komandas galvenais treneris šai komandai bija Jānis Gailītis, bet par finālu vērtīgāko spēlētāju tika nosaukts amerikāņu saspēles vadītājs Džabrils Durems.
2020. gadā septītais “VEF Rīga” čempiontituls tika izcīnīts bez lielām svinībām, COVID-19 pandēmijas dēļ Latvijas basketbola līgā tāpat citur pasaulē, sacensības tiek apturētas un par čempioniem tiek kronēti tā brīža līderi.
2021. gadā “VEF Rīga” aizvadīja spilgtu sezonu, liekot par sevi runāt arī Eiropā. FIBA Čempionu līgā izdevās iekļūt TOP16 komandu skaitā un decembrī par visas līgas vērtīgāko spēlētāju tika atzīts vefietis Kails Almens. Latvijas – Igaunijas līgā izcīnīts sudrabs, bet finālsērijā par Latvijas zeltu ar 4 pret 0 uzvarēta BK Ventspils un izcīnīts astotais čempiontituls. Par finālsērijas vērtīgāko spēlētāju kļuva Kails Almens.
“VEF Rīga” pievienoja vēl trīs titulus 2022., 2023., un 2024. gadā, ar vienpadsmit čempiontituliem kļūstot par titulētāko komandu LBL vēsturē.
“VEF Rīga” tiecas gan pēc augstiem mērķiem basketbola laukumā, gan dod ieguldījumu Latvijas basketbola attīstībā. Ne velti liela daļa esošo Latvijas valstsvienības spēlētāju spēlējuši “VEF Rīga” sastāvā, kur iegūts vērtīgs rūdījums, kas noder turpmākajās karjerās.